Socio-economic and Political Responses to Regional Polarisation in Central and Eastern Europe (RegPol²)

• Proiect finanţat prin Framework Program 7- FP 7 Ideas
  • Director proiect: Dr. Thilo Lang (Leibniz Institute for Regional Geography)
  • Coordonator partener (UBB-Geografie): Prof. univ. dr. Benedek József
  • Perioada de implementare: 1 ianuarie 2014–1 ianuarie 2018
  • Website: http://www.regpol2.eu/

Rețeaua Marie Curie ITN RegPol² – Raspunsuri socio-economice si politice fațăde procesul de polarizare în Europa Centrală și de Est – s-a focusat pe analiza problemelor polarizării regionale și a periferalizării socio-spațiale. În acelaș timp, rețeaua a antrenat 16 tineri cercetători pentru o viitoare carieră în mediu universitar, administrație publică, ONG și sectorul privat. Proiectul s-a focusat pe discuția noilor forme de disparități regionale dintre zonele metropolitane și regiunile periferice din țările Europei Centrale și de Est.